A teljesítménydiagnosztika világában

teljesitmenydiagnosztika_pic3

Miben segít a teljesítménydiagnosztika?

Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk sportolni, érdemes minden kis részletét megismernünk a testünknek és a saját képességeinknek. Tudhatjuk, mit fogyasszunk, illetve, hogy mikor fogyasszuk, majd jöhet amikor edzzünk témakör, majd pedig az is, hogy miképpen. Ha ezeket tudjuk, akkor érdemes teljesítménydiagnosztika szempontjából is felvázolni magunknak a lehetőségeket.

teljesitmenydiagnosztika_pic2

Mit érdemes tudnunk a teljesítménydiagnosztika világáról?

Ha belekezdünk a komolyabb sportolásba, akár versenyszerűen, akár csupán saját magunk egészségügyi érdekében, érdemes megismerni a saját teljesítménydiagnosztikánkat, illetve ekkor az általános állapotfelmérésbeli változatot mindenképp érdemes elvégezni évente egyszer a biztonságos edzés érdekében. A vizsgálat egy kis testösszetétel elemzéssel kezdődik általában, majd jön egy idegrendszeri vizsgálat, ezután pedig a terheléses diagnosztika. A szakembertől tudható, hogy komplex teljesítménydiagnosztika esetén különböző tesztekkel térképezik fel az adott sportoló teljesítőképességét. Az ember szereti tudni, mik a határai és azt is, hogy alapvetően ne bízza a véletlenre vagy szubjektív érzésekre a tulajdon fejlődését. A diagnosztika megismerése jó, mert célja az aktuális edzettségi állapot felmérése és számszerűsítése. A szakemberek, hogy az eredménnyel a kezében megtudhassa az ember, hogy merre tovább, mire képes. Ez elsősorban azoknak jó, akik állóképességi sportolók, illetve azoknak, akik szeretnének tudatosan edzeni, vagy egyszerűen csak kíváncsiak a teljesítőképességük határaira.

Izmaink típusa befolyásolja azt, milyen jellegű sportokban tudunk jeleskedni, gyorsak vagy pedig erősebbek vagyunk inkább a teljesítményeink vizsgálatakor. Magasságunk, lábunk hossza, a súlyunk, minden kis porcikánk más eredmények elérését segítheti elő, így érdemes tetőtől talpig tisztában lennünk önmagunkkal.
A sportteljesítményben döntő faktor az izomzat anyagcseréje. Az izomanyagcserében számít, hogy az anyagcsere oxigén jelenlétében vagy anélkül történik (aerob vagy anaerob módon). Az anyagcserében részt vesz a tüdő, a szív- és keringési rendszer és az izom.  A teljesítménydiagnosztikai alkalmazott eljárásokhoz tartozik a teljesítmény-élettani felmérés. A felmérésekkel az aktuális teljesítményt jellemző élettani mutatókat vizsgálják és értékelik.

Mikor hasznos a teljesítménydiagnosztika?

teljesítménydiagnosztika több szempontból is hasznos, illetve pedig fontos a futók számára. Az egyik a legalapvetőbb, hogy biztonságban edzhess. Mivel a diagnosztika az általános kardiológiai kivizsgáláson túl (ha ott minden rendben találnak) terheléses vizsgálatot is magában foglal, magabiztosabban edzhetsz tudva, hogy az egészségeddel minden rendben van. A teljesítménydiagnosztikai felmérés egyrészt a felállított célok eléréséhez kialakított edzéstervezés alapját segíti elő kimutatni és megtervezni, másrészt összehasonlítási alap a későbbi ellenőrzésekhez, így az elvégzett edzésmunka eredményességét illetően visszajelzést ad a szakember (edző), illetve a sportoló számára.
Teljesítménydiagnosztikai szempontból, a munka, család, tanulás és egyéb kötelezettségek mellett nagy érték minden perc, amit a sportolásra fordíthatunk, legyen szó akár hobbiról, vagy bármi másról. A teljesítménydiagnosztika abban segít, hogy az ott kapott információkat, adatokat felhasználva hatékonyabban használhasd ki a sportolásra szánt időt. Sokszor találkozhatunk olyan hobbi és amatőr sportolókkal, akik valamiért azt érzik megrekedt egy szinten és nem tudnak továbblépni, de ha megismerik magukat egy „adatrendszer” segítségével, s látják maguk előtt azt, amit eddig korábban csak éreztek, akkor befolyásolhatja őket abban, hogyan haladjanak tovább, tudatosan is. 

A teljesítménydiagnosztikai vizsgálatok és mérések eredményei alapján eldönthető, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű munka, megfelelő körülmények és edzésterv mellett megtörtént-e vagy pedig milyen változtatásokat szükséges meghozni ennek érdekében a további fejlődés és sportolás ideje alatt.

A teljesítmény diagnosztika alapja a teljesítmény befolyásolása

  • Motorikus tényezők (kondicionális és koordinációs képességek),
  • Fiziológiai összetevők (különböző funkciók szintje, összefüggései),
  • Pszichés változások (személyiségjellemzők, társas kapcsolatok),
  • Alkati összetevők (hosszúság, szélesség, körméretek, testzsír, fajsúly).

Teljesítménydiagnosztika, terheléses élettani vizsgálat szempontjából

Fizikai terhelés (edzés) hatására az egyes szervrendszerek működésében változások jönnek létre. Ezek az akut elváltozások a terhelés formájától, nagyságától és gyakoriságától függ. Rendszeres végzett edzésmunka hatására a szervezet, élettani funkciók a terheléshez alkalmazkodni kezdenek, fejlődnek. A szervezet azokat az izomzatokat és élettani funkciókat fejleszti, amelyek igénybe vannak véve, tehát az edzésmunkának megfelelően adaptálódik a szervezet. Az alkalmazkodás folyamata megjelenik:

  • a neuromuszkuláris rendszerben;
  • a motoros gyakorlatok végrehajtásában;
  • a kardiorespiratorikus funkciókban;
  • izomanyagcserében


Amennyiben az ember komolyabban belevágna a teljesítménydiagnosztika világába, érdemes felkeresnie egy szakembert, majd pedig a megfelelő vizsgálatok eredményével hosszú távon képes lehet felfejleszteni és mélyebbről megismerni sportolói tevékenységeit.

Navigation